Formalności związane z narodzeniem dziecka

  

   Jeśli jest coś, na czym znam się mniej, niż na formalnościach, to jest to chyba tylko fizyka kwantowa. Niestety, żyjemy w takim świecie, gdzie często trzeba uzbroić się w oręż z cierpliwości i cierpliwości i chyba jeszcze z cierpliwości i udać się na nierówną walkę z biurokracją. Jedną z okazji po temu jest pojawienie się na świecie nowego człowieka. Tu na szczęście Mama może wysłać do przeróżnych instytucji Tatę, aby on, używając swojego wrodzonego uroku osobistego wypełniał tony potrzebnych papierów i dostarczał je do odpowiednich okienek w odpowiednich urzędach. 
Oto mała podpowiedź, gdzie i po co trzeba się udać :
  • Urząd Stanu Cywilnego (do 14 dni po urodzeniu)
    Tam dostaniecie akt urodzenia dziecka. Według nowej ustawy, która weszła w życie 1 czerwca tego roku, aby zarejestrować dziecko potrzebny będzie tylko dowód osobisty rodzica. Meldunek i PESEL dziecka załatwicie za jednym zamachem, razem z rejestracją maluszka w USC. Takie udogodnienie! Nie trzeba już latać od okienka do okienka, jak to było trzy lata temu :) 
  • Każdej rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza 1922 zł brutto, przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli mówiąc po ludzku - becikowe. Żeby zgarnąć dodatkowego tysiaka trzeba wypełnić odpowiedni druczek i złożyć go (najczęściej) w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Poza aktem urodzenia dziecka i dowodem osobistym rodzica, potrzebne jest zaświadczenie o opiece medycznej nad matką, od co najmniej 10 tygodnia do dnia porodu. Takie zaświadczenie otrzymasz od lekarza prowadzącego Twoją ciążę. Zaświadczenie, że becikowe na dane dziecko nie zostało jeszcze pobrane, dokumenty z urzędu skarbowego o wysokości dochodów rodziny. Na załatwienie tego tematu macie 12 miesięcy od urodzenia.
    Warto dopytać czy Wasze miasto nie sponsoruje dodatkowego "becikowego samorządowego". Dowiecie się tego dzwoniąc do urzędu miasta.
  • Matki, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński mogą starać się o tzw. kosiniakowe - jest to świadczenie rodzicielskie wypłacane przez 52 tygodnie, w wysokości 1000 zł na rękę! Odpowiednie papiery do wypełnienia znajdziecie w Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie lub w internecie. 
  • Pamiętajcie również o zgłoszeniu nowego członka rodziny u swojego pracodawcy oraz o "dopisaniu" go do ubezpieczania. 
  • Musicie również udać się do przychodni, wypełnić deklarację o wyborze lekarza dla maluszka. 

       Nie jestem pewna czy pamiętałam o wszystkim. na pewno to są najważniejsze rzeczy. Niestety nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, aby świeżo upieczonym rodzicom wręczać jakąś broszurę z informacjami kiedy, gdzie i co trzeba załatwić. Mam nadzieję, że trochę Wam rozjaśniłam tą sprawę.

Komentarze

Popularne posty